Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN AÇILIŞI YAPILDI
Haberler

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kadri Karaman, DOSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Müdürü Aylin Keleş Özdemir de katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen OSB’lerdeki Mesleki Eğitim Merkezlerinin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kadri Karaman, DOSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Müdürü Aylin Keleş Özdemir de katıldı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, organize sanayi bölgelerindeki mesleki eğitim merkezlerinin önemine dikkat çekerek, “Türk ekonomisi sanayisi ve eğitim sistemi açısından çığır açan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. OSB’lerimiz eğitim alanında sorumluluk üstleniyor. Bu projenin ülkemiz, öğrenci, öğretmenlerimiz ve iş dünyamız için hayırlı olmasını diliyorum. Projeye destek veren bütün OSB’lerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Mesleki eğitim ve kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, organize sanayi bölgelerinde açılışı yapılan mesleki eğitim merkezlerini güçlendirmek için yapılan düzenlemelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Mesleki eğitim merkezlerindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u kadar, yani bin 276 lira ücret ödenmesini sağlayan kanun değişikliği tamamlandı. Aynı şekilde kalfalık yeterliliğini kazanan 12. sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin yarısı kadar, yani 2 bin 126 lira ödeme yapılacak. İşletmelerce üstlenilecek bu ücretlerin tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Ayrıca öğrencilerimizin iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigortasını da yapacağız. Kanun değişikliğinin üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen, mesleki eğitim merkezlerine olan talepte ciddi bir artış yaşandığını büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim. Kanun değişikliği öncesi 159 bin olan mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı 250 bine ulaştı. Yıl sonuna kadar 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkezlerimize dahil ederek, istihdamlarını sağlamaya hedefliyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise iş gücü konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğinin devam edildiğini belirterek, “Mesleki eğitim merkezlerinin, organize sanayi bölgelerinde kurulması sayesinde, bir taraftan sanayicinin isteklerinin ne olduğu diğer taraftan da eğitim müfredatının nasıl güncellenmesi gerektiği hususu çözüme kavuşmuş olacak. Bu merkezler sayesinde iş gücü piyasasındaki vatandaşlarımız başta gençlerimiz olmak üzere arayan değil, aranan eleman konumuna gelecek” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, “3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle artık her ay mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerimizin aldığı asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret, maaş, işveren tarafından değil devlet tarafından karşılanacaktır. Böylece mesleki eğitim merkezlerimiz, işveren açısından çok cazip ve mazeret üretemez bir noktaya çıkmıştır. Mesleki eğitim merkezleri, mezuniyetten sonra istihdam oranının en yüksek olduğu mesleki eğitim türüdür” dedi.

Konuşmaların ardından Erzurum OSB Mesleki Eğitim Merkezi, Konya 1. OSB 100. Yıl Mesleki Eğitim Merkezi ve İstanbul Tuzla OSB Mesleki Eğitim Merkezlerine canlı bağlantı yapılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgi aldı. Ardından tüm OSB’lerdeki mesleki eğitim merkezlerinin toplu açılışı yapıldı.İletişim Bilgilerimiz