Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Teknoparklar için yeni tedbirler alındı
Haberler

Teknoparklar için yeni tedbirler alındı

Tüm teknopark firmalarımız bu düzenlemeden faydalanabilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı talimatıyla, teknoparklardaki kuluçka firmaları, restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden, AR-GE ve tasarım merkezlerinden iki ay kira alınmayacak. Kısa süre önce de teknoparklardaki AR-GE ve tasarım merkezlerinde çalışan personele evden çalışma imkanı getirilmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koranavirüs (Covid-19) salgın riski nedeniyle aldığı tedbirleri genişletti. Yaklaşık bir hafta kadar önce teknopark teknoparklardaki AR-GE ve tasarım firması personeline evden çalışma imkanı getiren Bakanlık, son olarak kira ertelemesi için teknopark yönetici şirketlerine talimat verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderdik. Ayrıca, yine bu kampüslerde AR-GE ve tasarım alanında çalışan firmaların da 2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın dedik” ifadelerini kullandı.

“İŞ GÜCÜNÜ SALGINDAN UZAK TUTUYORUZ”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Koronavirüs ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısının ardından Bakanlık olarak bir dizi tedbirler aldıklarını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, teknopark ekosisteminin katma değerli üretim için taşıdığı öneme değinerek, buralardaki kabiliyetlerin korunmasının en temel öncelikleri olduğunu söyledi. Varank, sözlerine şu şekilde devam etti: “Covid-19 tehdidine karşı sektörlerimizi ve iş gücümüzü korumak adına tüm alternatifleri detaylı bir şekilde çalışıyoruz. Bu kapsamda inovasyonun ve yeniliğin merkezi olan teknoparklarımız için de tedbirleri devreye aldık. Bu yerleşkelerde Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. Dolayısıyla buralardaki firmalarımızı ve iş gücümüzü, olası salgının etkilerinden mümkün mertebe uzak tutmak istiyoruz. İlk adım olarak Zehra Hanım ve Berat Bey’le ortak bir karar alıp, teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin Nisan sonuna kadar evden çalışmasına imkân sağladık.”

2 AY KİRA ALINMAYACAK

 “İş gücümüzün korunması kadar, firmalarımızın da direncini artırmayı çok önemsiyoruz. İşte bu amaçla, Teknopark firmaları ekonomik açıdan zorluk yaşamasınlar diye kiralar konusunda kritik bir adım attık. Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderdik. Ayrıca, yine bu kampüslerde ar-ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da 2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın dedik. Teknopark yönetici şirketlerinin de mali durumunu gözeterek işletme giderlerimi kapsam dışı tuttuk.”

 5 BİN 682 FİRMA YARARLANACAK

 “Tüm teknopark firmalarımız bu düzenlemeden faydalanabilecek. Ülke genelinde teknoparklarda faaliyet gösteren 5 bin 682 firmamız var. Bu firmalarda yüzde 83’ü ar-ge personeli olmak üzere 58 bin 241 kişi çalışıyor. Bakanlığımız teknoparklara bugüne kadar 1 milyar 200 milyon lira hibe verdi. Bu sayede sıfırdan bir ekosistem inşa edildi. İşte şimdi teknopark yönetici şirketlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yönetici şirketlerimiz Koronavirüs riskiyle mücadelede üzerlerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecek. Devletimizin sunduğu destekler, özel sektörün işbirliğiyle çok daha etkili hale gelecek. El birliğiyle ve milli bir duruşla riski asgariye indirip, bu sorunların üstesinden kalkacağız.”Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz