Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Döküm sektörü kötü etkilendi
Haberler

Döküm sektörü kötü etkilendi

dökümhanelerin mevcut iş kayıplarının yüzde 48 oranına ulaştığı belirlendi.

Covid-19 salgını Türkiye metal döküm sektörünü etkilemeye devam ediyor. Yapılan ankete göre, dökümhanelerin mevcut iş kayıplarının yüzde 48 oranına ulaştığı belirlendi.

Dünya genelinde pek çok sektörden işletmenin üretimi durdurma veya yavaşlatma kararı aldığı bu süreçte, Türkiye Döküm Sanayiciler Derneği (TÜDÖKSAD), salgının üyeleri nezdindeki etkilerini tespit etmek üzere bir anket gerçekleştirdi.

Anket sonucuna göre, dökümhanelerin mevcut iş kayıpları yüzde 48 oranına ulaşırken, katılımcıların büyük çoğunluğu yıllık iş kaybının yüzde 21-40 arasında gerçekleşeceğini öngördü. “COVID-19 Sektörel Etki Analizi Anketi”ne, TÜDÖKSAD üyesi 76 dökümhane ve 28 tedarikçi firma katıldı. İşletmelerin krizin seyrine yönelik öngörüleri ve tedbirlerinin araştırıldığı anket ile korona virüs salgınının TÜDÖKSAD üyeleri üzerindeki etkileri çarpıcı bir şekilde ortaya konuldu.

SİPARİŞLER ERTELENDİ

 Salgın sürecinde Türkiye metal döküm sektörü ham madde tedariki açısından kayda değer bir sorunla karşılaşmazken; sadece küçük bir bölümü kişisel koruyucu donanım temininde sorun yaşadığını ifade etti. Dökümhanelerin mevcut iş kayıpları yüzde 48 oranına ulaştı. Katılımcıların büyük çoğunluğu yıllık iş kaybının yüzde 21-40 arasında gerçekleşeceğini öngördü. Hem yurt içi hem de yurt dışı satışlar baz alındığında; salgın sürecinde her 4 dökümhaneden 3’ü sipariş ertelemesi ya da iptaliyle karşılaşmış durumda.

NORMALE DÖNÜŞ 2021’İ BULABİLİR

 Ankete katılan dökümhaneler; koşulların dinamik bir şekilde günden güne değişim gösterdiğini ifade ediyor ve katılımcıların yüzde 51’i normalleşme sürecinin uzun bir döneme yayılacağını, eski seviyelere dönüşün tahmini olarak 2021 yılında başlayacağını öngörüyor. Bu süreçte her 10 dökümhaneden 4’ü üretime ara verirken; ağırlıklı olarak vardiya azaltma ve dönüşümlü çalışma modeliyle faaliyetlere devam edildiği ve dökümhanelerin yarısının kısa çalışma ödeneğine başvurduğu görüldü. Destek için başvuran dökümhanelerin yaklaşık yüzde 50’si ise başvuru süreçlerinde sorunlar yaşandığını belirtiyor. Öne çıkan sorunlar ise; kaynak azlığından dolayı başvurulandan düşük meblağlar önerilmesi ve talebin karşılanamaması, kredi erteleme taleplerinde önerilen faiz oranlarının yüksekliği olarak belirtiliyor.

YÜZDE 96 DÜŞTÜ

 TÜDÖKSAD bünyesindeki, metal döküm sektörüne ham madde, sarf malzemeleri, ekipman ve teknoloji tedariki gerçekleştiren kuruluşlar ise salgın sürecinde dökümhanelerden gelen siparişlerin yüzde 96 oranında düştüğünü belirterek; normalleşme sürecinin uzun bir döneme yayılacağını ve tahmini olarak 2021 yılında eski seviyelere dönüşün başlayacağını öngörüyor.

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz