Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Üretim ayakta tutulacak
Haberler

Üretim ayakta tutulacak

Mayıs sonunda tüm OSB’lerde bu sistemi devreye almak istiyoruz.

Koronavirüs sırasında alınan önlemleri anlatan ve sonrasında sanayicilerin dikkat etmesi gereken unsurlara dikkat çeken Bakan Mustafa Varank, “Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Varank, çalışan güvenliğinin sağlanması için TSE’nin bir kılavuz hazırladığını kaydetti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs salgını sonrasında sanayicinin yapması gerekenleri anlatarak, “Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz. Her hal ve koşulda üretimi ayakta tutacağız” dedi. Varank, sanayicilerin önümüzdeki dönemde yerli üretimden dijitalleşmeye kadar bazı önlemler alması gerektiğine dikkat çekti. Sanayicilere, çalışanların sağlığını güvence altına almaları tavsiyesinde bulunan Varank, “Servisler, yemekhaneler, çalışma saatleri gibi konularda önceliğiniz iş güvenliği olmalı. Biz tam da bu konuda, almanız gereken önlemlere ilişkin bir kılavuz hazırladık. TSE’nin hazırladığı bu rehber dokümanı bir-iki gün içinde yayımlayacağız” dedi. Bakan Varank, OSBÜK Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Salgından sonra alınacak önlemlere değinen Varank, “Rekabet gücümüzü daha da artıracak politikaları tereddütsüz uygulayacağız. Böylelikle sanayimiz emin adımlarla yoluna devam edecek” diye konuştu.

Koronavirüs döneminde fırsatlara odaklanmak gerektiğini dile getiren Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ve eş güdüm içinde atılan adımlar sayesinde Türkiye'nin salgınla mücadelede pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştığını söyledi. Bakan Varank, salgınının farklı fırsatları da beraberinde getirdiğini anlatarak, küresel şirketlerin üretim merkezlerini farklı ülkelerde çeşitlendirmeyi planladıklarını kaydetti. Bu kapsamda gelecek dönemde muhtemelen yeni ekonomik merkezlerin ortaya çıkacağını ve güç dengelerinin değişeceğini dile getiren Varank, "Türkiye, bahsettiğim bu değişim sürecinde avantajlı bir konuma sahip. Dolayısıyla reel sektörle istişare halinde rotamızı belirleyip, hızlı hareket etmek istiyoruz” dedi.

BAKAN’DAN 5 TAVSİYE

Nisanın son haftasından itibaren normalleşmeye geçişle ilgili olumlu sinyaller almaya başladıklarını anlatan Bakan Varank, bu noktada sanayicilere 5 temel tavsiyede bulundu. Varank, şunları kaydetti: “Birincisi ve en önemlisi çalışanlarınızın sağlığını güvence altına almanız. Üretim öncesi ve sonrasındaki iş süreçlerinizi en ince detayına kadar planlamalısınız. Servisler, yemekhaneler, çalışma saatleri gibi konularda önceliğiniz iş güvenliği olmalı. Biz tam da bu konuda, almanız gereken önlemlere ilişkin bir kılavuz hazırladık. TSE’nin hazırladığı bu rehber dokümanı bir-iki gün içinde yayımlayacağız. Hazırlık aşamasında; Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, Hıfzıssıhha Dok-torları ve sektör temsilcilerinin görüşlerinden faydalandık. Kılavuzda; hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol mekanizmalarıyla ilgili atılması gereken adımlara yer verdik. OSBÜK’e burada önemli bir görev düşüyor. Kılavuzda yer alan tavsiyelerin duyurulması ve uygulanması noktasında, OSB’lerde farkındalık oluşturmanızı bekliyoruz.

TESTLER TÜRKİYE’YE YAYILACAK

 “Biliyorsunuz yine sizlerden gelen önerileri de dikkate alarak OSB’lerde covid testleri yapmaya başladık. Kocaeli ve Ankara’da süreç başladı. İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Manisa ve Gaziantep’te de tarama testlerini yakında başlatmayı planlıyoruz. İnşallah Mayıs sonunda tüm OSB’lerde bu sistemi devreye almak istiyoruz.Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz