Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Sanayinin 2018 yılı takvimi
Haberler

Sanayinin 2018 yılı takvimi

2018’DE KURULDULAR OSB: 2 TGB: 12 Ar-Ge merkezi: 285 Tasarım merkezi: 153

2018 yılı sanayi camiası için hareketli bir yıl oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle bakanlıkların yapısı ve görev tanımı değişti. Döviz fiyatlarındaki artış, yatırımcıyı ve sanayiciyi zora sokarken, devreye alınan destek programlarıyla hem KOSGEB hem de TÜBİTAK sanayici ve Ar-Ge firmalarına rahat nefes aldırdı. Destek programlarının kapsamı genişletildi, destek tutarları artırıldı. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri hız kesmeden devam etti, yeni teknoparklar açıldı. Geride bıraktığımız yıl, iki yeni OSB daha kuruldu. Sanayideki en önemli gelişme, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yaşanan yapısal değişim oldu. Kalkınma ajansları Bakanlık bünyesine dahil edildi. 2018 yılı, savunma sanayinde hızlı gelişmelere de sahne oldu. Özellikle savunma sanayinde yerli ve milli üretim çalışmaları ağırlık kazandı. Açıklanan 100 Günlük Eylem Planları, kamuya ve sanayiciye yeni rota çizdi. Sanayici, 2019 yılında ise üretim çarklarını daha hızlı döndürmeyi, finansal kaynaklara daha rahat erişmeyi hedefliyor.

OCAK: Sanayide kullanılan doğal gazın fiyatı yüzde 13,61 arttı. Çanakkale Biga OSB ve Elazığ OSB başkanları belli oldu. İstanbul Deri, Suluova ve Bursa MKP Mermerciler İhtisas OSB’nin bölge müdürleri değişti. Antalya OSB TGB, Kapadokya TGB ve Ticaret TTO kuruldu. Sanayide dışa bağımlılığı azaltacak önlemler almak üzere Yerlileştirme Yürütme Kurulu kuruldu.

ŞUBAT Balıkesir Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas OSB kuruldu. OSBÜK Ege Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı’nda yaptığı düzenlemeyle, yerli üretim desteğinden yararlanabilmek için, KOBİ’lerin sadece “büyük” işletmelerle iş birliği yapılabileceği şartı kaldırıldı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) TGB kuruldu. TÜBİTAK Başkanlığına atanan Prof. Dr. Hasan Mandal, görevi Prof. Dr. Arif Ergin'den devraldı. Teknoparklarda uygulama yönetmeliği değişti.

MART Antalya OSB Başkanı, TAYSAD Başkanı ve TGBD Başkanları güven tazeledi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Dudullu OSB Boğaziçi Üniversitesi ve Mersin Tarım ve Gıda İhtisas Teknoparklar kuruldu. Kırıkkale Üniversitesi TGB Genel Müdürlüğüne Nurettin Aktepe getirildi. OSBÜK Genel Kurul Toplantısı yapıldı. OSB’lerin altyapı yatırımları ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerindeki makine-teçhizat alımlarına KDV istisnası getiren torba yasa yürürlüğe girdi.

NİSAN KOSGEB tarafından sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağı açıklandı. OSB’ler ve OSB’lerde yer alan sanayiciler ile büyük tüketicilerin elektrik maliyetini artıran Son Kaynak Tedarik Tarifesi yürürlüğe girdi. Türkiye - 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışmasının ödül töreni düzenlendi. TOBB’a bağlı odalarda başkanlık seçimleri ve Nefes Kredisi başvuruları başladı. İkitelli OSB’nin yeni Bölge Müdürü Erdoğan Ergene oldu.

MAYIS OSBÜK Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı düzenlendi. 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi düzenlendi. İSO’nun “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının sonuçları açıklandı. Bursa, Konya 1. OSB, Gebze Plastikçiler, Kilis, Gebze, Sakarya, Pancar ve Denizli OSB Başkanları belli oldu. TOBB Başkanlığına yeniden mevcut Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği değişti.

HAZİRAN Ar-Ge merkezi sayısı 900'e ulaştı. OSB’lerin ve sanayi sitelerinin altyapı yatırımlarına KDV istisnası getirildi. TÜBİTAK MARTEK’e BM Teknoloji Bankası kuruldu. TİM 2017 İlk 1000 İhracatçı Firma açıklandı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ kuruldu ve başına Mehmet Gürcan Karakaş getirildi.

TEMMUZ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile birleşti. Çankırı TGB, Kastamonu Üniversitesi TGB, Kırklareli Üniversitesi TGB ve TeknoHAB TGB kuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı ise Ruhsar Pekcan oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına Hasan Büyükdede, Dr. Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır atandı. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş oldu. OSBÜK, TOBB yerleşkesine taşındı.

AĞUSTOS Sanayi işletmelerine yüzde 14’lük elektrik zammı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 günlük eylem planını açıkladı. SAHA İstanbul Başkanlığına Haluk Bayraktar getirildi. Sakarya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Şakir Görmüş oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki genel müdürlük isimleri belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayi ve yatırımların geleceği için 16 maddelik yeni bir paketi açıkladı.

EYLÜL Patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapıldı. Teknoloji Bölgelerine Yeni Destekler başlığında yayımlanan 100 milyon liralık destek programının uygulanmasına başlandı. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen temel bilimler mezunlarına aylık brüt asgari ücret tutarında destek için 15 milyon liralık dilimden ödemeler başladı. OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı düzenlendi. Teknopark İstanbul’un yeni Genel Müdürü Bilal Topçu oldu. Doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren dağıtım şirketleri, OSB'lerin talebi durumunda bu bölgelerde doğrudan dağıtım hizmeti verebilecek. Kalkınma ajansları üzerinden yaklaşık 1.500 projeye 500 milyon liralık destek sağlanmasına yönelik program kapsamında ön ödemelere başlandı. TUSAŞ tarafından üretilen yerli T625 genel maksat helikopterin ilk uçuşu gerçekleştirildi. TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali düzenlendi.

EKİM EPDK sanayi elektriğine yüzde 18, BOTAŞ da sanayi doğal gazına yüzde 18,5 zam yaptı. Yerli Üretim logosu zorunlu hale geldi. Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi'nin (GETHAM) açıldı. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı açıklandı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen "STAR Rafinerisi" hizmete açıldı. Bursa Yenice OSB ve İkitelli OSB'nin başkanları belli oldu.

KASIM Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının logosu yenilendi. Üsküdar Bilim Merkezi açıldı. İTÜ ARI Teknokentin yeni Genel Müdürü Doç Dr. Deniz Tunçalp oldu. OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi. Dördüncü kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazilerinin de bedelsiz tahsis edilmesinin önü açıldı. Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas OSB kuruldu. Gaziantep OSB Başkanı Mustafa Topçuoğlu oldu. ASO 1. OSB Bölge Müdürlüğüne Cüneyt Çalık getirildi

ARALIK Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçesi Meclisten geçti. Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. İMES OSB Başkanlığına yeniden mevcut Başkan İrfan Küçükay seçildi. Türkiye’de bir ilk olan Model Fabrika ASO 1. OSB’de açıldı. OSBÜK Karadeniz Bölge Toplantısı Samsun’da düzenlendi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Teknokenti ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Zonguldak Teknopark açıldı. İkinci 100 Günlük Eylem Planı açıklandı. Yurt dışında yaşayan ve stratejik değer taşıyan alanlarda yürütülecek projelere katkı sağlayacak Türk bilim insanlarını yurda çekebilmek için TÜBİTAK’ın destek programı çağrısını açıklandı.

2018’DE KURULDULAR OSB: 2 TGB: 12 Ar-Ge merkezi: 285 Tasarım merkezi: 153 (Helin Aygün/Sanayi Gazetesi)

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz

session("fb")="1" kd.Movenext Loop End If kd.Close end if %>