Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Sanayi üretimi azaldı
Haberler

Sanayi üretimi azaldı

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi verisini açıkladı. Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azaldı

Eylülde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 0.8 azalacağı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin de aylık bazda yüzde 2.7 gerileyeceği tahmin edilmişti.

KURBAN BAYRAMI ETKİSİ:  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin de olduğu ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı.

AZALMALAR OLDU : Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,5 azaldı.

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz