Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Pandemiye rağmen yüzde 1,6 arttı
Haberler

Pandemiye rağmen yüzde 1,6 arttı

Pandeminin ilk günlerinde yaşanan belirsizlikle birlikte organize sanayi bölgelerindeki elektrik tüketiminde

 OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, 2020 yılının tamamında OSB’lerdeki elektrik tüketimi artışının yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini söyledi.

2020 yılının 9 ayında etkili olan pandemi, sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerdeki üretimi olumsuz etkiledi. İlk birkaç aylık şokun ardından OSB’lerin elektrik tüketimi yükselişe geçti ve OSB’ler 2020 yılını elektrik tüketiminde yüzde 1,6’lık atışla tamamladı. OSB’lerdeki üretim, geçtiğimiz yılın Aralık ayında da artışını sürdürdü. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, pandemiye rağmen üretim kararlılığını sürdüren OSB’lerde geçtiğimiz yılın Aralık ayında elektrik tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 arttığını, 2020 yılının tamamında ise artışın yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini söyledi.  

Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerimizde elektrik tüketiminde yaşanan değişimler, ülkemizdeki sanayi üretiminin seyrini göstermesi açısından çok önemli. Bugün baktığımızda organize sanayi bölgelerimizin, pandemiye rağmen Türkiye’nin sanayi üretimindeki lokomotiflik rolünü sürdürdüğünü görüyoruz” dedi.

9 AY POZİTİF, 3 AY NEGATİF

Pandeminin ilk günlerinde yaşanan belirsizlikle birlikte organize sanayi bölgelerindeki elektrik tüketiminde yüzde 30’un üzerinde düşüş yaşandığını anlatan Kütükcü, OSB’lerin bu şoku kısa sürede atlatmayı başararak, hızlı bir toparlanma refleksi gösterdiğinin altını çizdi. Kütükcü, şunları söyledi: “Pandeminin ilk dönemlerinde, Nisan ayında OSB’lerimizin elektrik tüketiminde yüzde 30,78, Mayıs ayında ise yüzde 29,4 kayıp yaşadık. Temmuz ayında ise yüzde 3,7 gibi bir düşüş kaydedildi. Ancak bu üç ayın dışındaki tüm aylarda, OSB’lerimizin elektrik tüketimi pozitif tarafta seyretti. Yani OSB’lerimiz, pandeminin tüm zor şartlarına rağmen, 2020 yılında da üretimden hiç kopmayarak yılın 9 ayında pozitif alanda kalmayı başardı. 2020 yılının tamamına bakacak olursak, elektrik tüketiminde 2019 yılına göre yüzde 1,6’lık bir artış olduğunu, OSB’lerimizin 2020’yi pozitif alanda kapattığını görüyoruz. Bu başarının mimarı organize sanayi bölgelerimizdeki 64 bin işletmemizi, çalışanlarını ve bu işletmelere hizmet üreten OSB yöneticilerimizi kutluyorum.”

2021’İN İLK OSB’Sİ KURULDU

 Açıklamasında 2020 yılında Türkiye’de 14 yeni OSB kurulduğunu hatırlatan Kütükcü, 2021 yılının ilk OSB’sinin de Mardin Midyat’ta kurulduğunu, böylece ülkedeki OSB sayısının 348’e ulaştığını sözlerine ekledi.

 

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz