Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

OSB’ler 55 bin öğrenciye ulaştı
Haberler

OSB’ler 55 bin öğrenciye ulaştı

OSB’lerdeki meslek lisesi sayısı yükseliyor.

OSB’lerin 72’sinde meslek lisesi, 32 OSB’de de eğitim merkezi kuruldu, öğrenci sayısı 55 bine ulaştı. OSB’lerdeki meslek lisesi sayısı yükseliyor. Yurt genelindeki 78 OSB’de toplam 72 meslek lisesiyle 32 Mesleki Eğitim Merkezi bulunuyor. Söz konusu meslek liseleri ve eğitim merkezlerinin öğrenci sayısı 55 binin üzerine çıktı. Liseler sektörlerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak OSB’ler bünyesinde kurulmaya başlanmıştı. OSB’ler bünyesinde yer alan meslek liselerinde öğrenciler bir yandan sektörle iç içe eğitim şansı yakalarken, mesleki derslerin içerik ve uygulamaları da sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda belirleniyor. Üretim, sanayi ve hizmet sektörlerinin aradığı nitelikteki kalifiye insan gücünün çoğu, Mesleki Eğitim Merkezleri’yle meslek liselerinden karşılanıyor.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki ve Teknik Eğitim’ raporuna göre, yurt genelinde 78 ilde OSB bulunuyor.

ELEKTRONİK İLK SIRADA

 Söz konusu OSB’ler bünyesinde 72 mesleki ve teknik Anadolu lisesi eğitim veriyor. Söz konusu liselerin 33’ü devlet 39’u da özel okul olarak faaliyet gösteriyor. Rapora göre, söz konusu meslek liselerine 45 bin 514 öğrenci devam ediyor. Öğrencilerin en çok tercih ettikleri alanların başında elektrik- elektronik teknolojisi, makine teknolojisiyle endüstriyel otomasyon teknolojisi bölümleri yer alıyor.

BİRÇOK ALANDA EĞİTİM VERİLİYOR

OSB’ler bünyesinde faaliyet gösteren 32 mesleki eğitim merkezine 10 bin 820 öğrenci devam ediyor. Mesleki Eğitim Merkezleri’ne devam eden öğrenciler, eğitimlerini ağırlıklı olarak işletmelerde sürdürürken, motorlu araçlardan, kuaförlüğe kadar birçok alanda eğitim alıyorlar.

ÖĞRENCİ BAŞINA 7420 LİRAYA KADAR TEŞVİK

Öğrencilerin en az rağbet gösterdikleri bölümler ise konaklama ve seyahat hizmetleri, moda tasarım teknolojileri, muhase­be ve finansman, gazetecilik ve metalurji teknolojisi. Bu kapsamda faaliyet gösteren özel meslek liselerinde okuyan öğrenciler için, seçtikleri alanlara göre teşvik sağlanıyor. Devlet tarafından söz konusu özel okullarda, öğrenci başına 4 bin 590 TL ila 7 bin 420 TL arasında teşvik ödemesi yapılıyor. Teşvikler ile bir yandan sektörlerin istediği nitelikteki ara eleman yetişmesi sağlanırken diğer yandan öğrencilerin meslek liselerine olan ilgisi de artıyor.

 

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz