Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Belediyenin kentsel dönüşüm atağı
Haberler

Belediyenin kentsel dönüşüm atağı

D-100 kenarında bulunan uzun yıllardır kendi haline bırakılan ve yenilenemeyen eski sanayi çarşısı Merkez Beslanbey mahallesine

Düzce Belediyesi,  şehrin sosyal ve ekonomik gelişimine ilişkin  bir projeyi hayata geçiriyor. 1970’li yıllarda yapılan ancak daha sonra şehrin gelişmesi ile birlikte konutların arasında kalan eski sanayi çarşısı kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde taşınacak.  Kültür mahallesinde D-100 kenarında bulunan uzun yıllardır kendi haline bırakılan ve yenilenemeyen eski sanayi çarşısı Merkez Beslanbey mahallesinde kurulması planlanan ‘Modern Sanayi Sitesi’ alanına taşınacak. Tüm bu işlemler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm hükümleri geçerli olacak.

Yıllardır hem sanayi esnafının hem de konut sakinlerinin şikayetlerine konu olan eski sanayi çarşısı için düğmeye basıldı. 1970’li yıllarda kurulan ve bugün şehir merkezinde köhnemiş yapıları ile dikkat çeken eski sanayi çarşısı Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri çözüme kavuşturuluyor. Söz konusu bölge Kentsel Dönüşüm Projesine tabi olarak taşınacak. Bu alanda faaliyet gösteren sanayi esnafı ve sanayi siteleri Beslanbey (Akınlar) mahallesinde oluşturulacak ‘Modern Sanayi Sitesi’ne taşınacak. Bu amaçla, ilk aşamada Beslanbey mahallesinde  50 bin 507 metrekarelik alan hazırlanıyor. Daha sonra buna belediyeye ait yerlerin trampa edilmesi ile 12 bin 770 metrekare alan ilave edilecek.

Düzce Belediyesi Modern Sanayi Sitesi projesi için Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığında protokol imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü protokolü imza altına aldı. Hazırlanan protokole göre projenin tasarım ve her türlü inşaat uygulamaları için de, Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin de protokol tarafları olarak imza attılar. Protokole göre Beslanbey Yeni Sanayi Sitesi Projesinin İhale ve İnşaat yapım süreçleri TOKİ tarafından yürütülecek ve sonuçlandırılacak.

Bu arada fizibilite raporları, proje tasarımları, arazi devirleri Düzce Belediyesi ve DTSO tarafından hazırlanarak TOKİ’ye sunulacak.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Ankara’da, Düzce’nin gelişimi ve kentsel dönüşüm için ‘tarihi bir imza’ atıldığını belirterek ‘ Düzce için en önemli projelerimizden birini daha hayata geçirmiş olmanın gururunu yaşıyorum.  Düzce il merkezinde faaliyet gösteren 1970’li yıllarda yapılmış olan Küçük Sanayi Sitesinin kent merkezinde kalmış olması, bu alandaki köhnemiş yapıların, kent merkezindeki fiziksel çevrenin iyileştirilebilmesi için Düzce-Merkez-Beslanbey mahallesindeki Yeni Sanayi Sitesi alanına taşınması projesi hayata geçiyor. Yıllardır sanayi esnafı da bölgedeki vatandaşlar da iş yerleri ile sanayi dükkanlarının iç içe geçmesinden yakınıyordu. Artık bu durum geçmişte kalıyor.  Hem eski sanayi çarşısı ıslah edilecek hem de modern bir sanayi sitesi kurulacak. Biz bu şehrin çehresi değişecek diyorduk. Bunu gerçekleştiriyoruz. Düzce hem sosyal ve kültürel açıdan gelişecek hem de ekonomik açıdan gelişecek. Biz bu şehrin vizyonunu belirliyoruz. Düzce’ye, Düzcelilere hayırlı olsun”

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz