Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

7 kalem tse’ye geçiyor
Haberler

7 kalem tse’ye geçiyor

2020 yılı ile birlikte 7 farklı kalemdeki ölçü ve tartı aletinin muayenelerinin TSE’ye geçtiğini belirtti.

11 Kasımda Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri İle Bazı Ölçü Ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu düzenleme ile akaryakıt ve LPG sayaçları, 2 bin kilogramın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri ve 5 kilogramdan yukarı kütle ölçüleri ile demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlarının ilk, periyodik ve stok muayene işlemlerinde bir devir söz konusu oldu.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı son düzenlemeyle, 2020 yılı ile birlikte 7 farklı kalemdeki ölçü ve tartı aletinin muayenelerinin Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılacağını bildirdi.

1 OCAK İTİBARİYLE

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, daha önce bu işlemler bakanlığın il müdürlükleri tarafından yürütüldüğünü, yeni dönemde 285 bini akaryakıt ve LPG sayacı olmak üzere 350 bin ölçü veya tartı aletinin muayenesini TSE’nin yapacağını açıkladı. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 7 farklı kalemdeki ölçü aleti için muayene işlemlerine ilişkin başvurular, e-Devlet üzerinden sırasıyla Türk Standartları Enstitüsü, Ölçü Aletleri Muayeneleri menülerinden veya TSE başvuru portalı olan https://basvuruportal.tse.org.tr üzerinden yapılacak.

TOPLAMDA 350 BİN

Muayene ücretleri başvuru sırasında kredi kartı veya havale yöntemi ile ödenebilecek. Düzenlemeden yaklaşık 12 bini akaryakıt istasyonu, 13 bini de tartı kullanıcısı olmak üzere toplam 25 bin kullanıcı etkilenecek. Toplamda 350 bin ölçü veya tartı aletinin muayenesi TSE tarafında yapılacak. Yeni uygulama bağlamında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin arasında bir protokol imzalandı. 2020 yılı itibariyle muayenesi TSE tarafından yürütülecek ölçü ve tartı aletleriyle ilgili tüm süreçler, bu protokol doğrultusunda gerçekleştirilecek.

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz